ایتالیا

ایتالیا

Italy is a democratic Republic, founded on labor

درباره ایتالیا

هم راستا با دلبستگی عمیق مردم ایتالیا به مد، شکل چکمه مانند این کشور آن را به یکی از سمبلیک ترین کشورها در جغرافیای جهان بدل کرده است. ایتالیا عضو اتحادیه اروپا است که دارای مرزهای بین المللی با کشور هایی مانند: اتریش، فرانسه، سن مارینو، اسلوونی و سوئیس است. اکثر مردم این کشور به زبان ایتالیایی سخن می گویند و به زبان انگلیسی مسلط نیستند و در صورتی دانشجو قصد اقامت را در این کشور داشته باشد، باید زبان ایتالیایی را بیاموزد. همچنین می توان بعد از اتمام تحصیل در تمام اتحادیه اروپا اقدام به کار نمود. در واقع متقاضیان تحصیل در ایتالیا، از آن به عنوان سکویی برای رسیدن به دیگر اهداف مهاجرتی و اقامتی خود بهره می برند. تحصیل در ایتالیا به دلیل هزینه های کم زندگی، اعتبار علمی بالا، بورسیه استانی و …، مقصد بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی می باشد.
دوره کارشناسی
تحصیل درمقطع کارشناسی در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر بوده و این دوره 3 تا 4 سال به طول می انجامد. نکته قابل توجه برای تحصیل در این مقطع، وجود آزمون ورودی در بیشتر دانشگاه ها و همچنین انجام مصاحبه (به صورت حضوری و یا از طریق اسکایپ) است. ادامه تحصیل از طریق زبان ایتالیایی بدون محدودیت رشته امکان پذیر بوده، اما به زبان انگلیسی شامل رشته های خاصی از قبیل رشته های مهندسی مکانیک، الکترونیک، کامپیوتر، معماری، پرستاری، بیوانفورماتیک، اقتصاد و ... می شود.
مهلت ثبت نام و گرفتن پذیرش نیز در دانشگاه های مختلف، متفاوت است، اما به طور معمول در بازه زمانی ماه های نوامبر تا آپریل اتفاق می افتد. دریافت پذیرش از دانشگاه های ایتالیایی در خارج از زمان اعلام شده نیز ممکن می باشد. بورسیه استانی ایتالیا که در قسمت های بعد توضیحات کامل تری در رابطه با آن داده خواهد شد، نیز شامل این مقطع نیز می شود.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر است. طول دوره تحصیل در این مقطع، به طور معمول برابر با دو سال می باشد. طیف وسیعی از رشته ها به زبان انگلیسی در هر دانشگاهی ارائه شده اند که این موضوع تحصیل در ایتالیا را برای دانشجویان بین المللی بسیار هموار می نماید. امکان دریافت پذیرش در این مقطع بدون مدرک زبان نیز وجود دارد و هم چنین تقریبا تمام متقاضیان با ارائه مدارک مورد قبول به سازمان بورس، می توانند از بورسیه استانی ایتالیا بهره مند شوند.
مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • رزومه کامل تحصیلی و کاری (CV)
 • ترجمه گواهی دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات دو مقطع به زبان ایتالیایی+ تاییده تحصیلی درخواست شده از دفتر پیشخوان دولت
 • اصل مدرک کارشناسی و گواهی ریز نمرات با تایید اداره مرکزی دانشگاه تحصیل و ترجمه رسمی با مهرهای دادگستری و وزارت امورخارجه توسط یکی از مترجم های رسمی مورد تایید سفارت ایتالیا
 • مدرک مورد نیاز زبان: مدرک B2 زبان ایتالیایی، مدرک آیلتس 5/6 (IELTS 6.5) و یا تافل اینترنتی بالای 80 (TOEFL iBT 80)
 • توصیه نامه اساتید: از دو نفر(و یا بیشتر) از اساتید قبلی دانشجوی متقاضی و با مضمون تایید توانایی های علمی دانشجو در خصوص اینکه ایشان توانایی با موفقیت به پایان بردن دوره مورد نظر را دارد
 • انگیزش نامه (Letter of Motivation) در حداکثر دو صفحه و به زبان انگلیسی که بیانگر تمایل و انگیزه های دانشجو در رابطه با انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل
 • گذرنامه (در خصوص دانشجویان پسر که خدمت نظام وظیفه شان را طی نکرده اند، گرفتن گذرنامه پس از دریافت پذیرش از یک دانشگاه ایتالیایی مورد تایید وزارت علوم انجام خواهد شد)
 • عکس پرسنلی جدید تمام رخ با زمینه سفید و با ابعاد 5/3 در 5/4 (مطابق با چارچوب ویزای شینگن)
تحصیل در مقطع دکتری
تحصیل در مقطع دکتری در کشور ایتالیا در حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد و همواره دانشجویان می توانند به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی به تحصیل بپردازند. دانشجویان مقطع دکتری طول دوره تحصیل خود را با انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی و با همکاری استاد راهنمای خود و همچنین گذراندن واحد های درسی مربوط به رشته خود، سپری می نمایند.
مدارک لازم تحصیل در مقطع دکتری
 • رزومه کامل تحصیلی و کاری (CV)
 • ترجمه گواهی دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات دو مقطع (کارشناسی و کارشناسی ارشد) به زبان ایتالیایی
 • اصل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و گواهی ریز نمرات دو مقطع به همراه تاییدیه اداره مرکزی دانشگاه تحصیل و ترجمه رسمی با مهرهای دادگستری و وزارت امورخارجه
 • گواهی ارزشیابی مدارک تحصیلی صادر شده از سفارت ایتالیا(Dichiarazione Di Valore) ، مبنی بر مطابقت سطح تحصیلات دانشجو با سطح مشابه آن درکشور ایتالیا
 • توصیه نامه اساتید: از دو نفر(و یا بیشتر) از اساتید قبلی دانشجوی متقاضی و با مضمون تایید توانایی های علمی دانشجو در خصوص اینکه ایشان توانایی با موفقیت به پایان بردن دوره مورد نظر را دارد
 • انگیزش نامه (Letter of Motivation) در حداکثر دو صفحه و به زبان انگلیسی که بیانگر تمایل و انگیزه های دانشجو در رابطه با انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل
 • مدرک مورد نیاز زبان: مدرک B2 زبان ایتالیایی، مدرک آیلتس بالای 5/6 (IELTS 6.5+) و یا تافل اینترنتی بالای 85 (TOEFL iBT 85)
 • طرح تحقیقاتی پیشنهادی (Research Proposal ) در 3 تا 4 صفحه و در زمینه تحقیقاتی مورد نظر
 • خلاصه موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در یک تا دو صفحه
 • مقالات و اننشارات به چاپ رسیده در ژورنال ها و کنفرانس های داخلی و خارجی، به همراه خلاصه آنها به زبان انگلیسی
 • گذرنامه (در خصوص دانشجویان پسر که خدمت نظام وظیفه شان را طی نکرده اند، گرفتن گذرنامه پس از دریافت پذیرش از یک دانشگاه ایتالیایی مورد تایید وزارت علوم انجام خواهد شد)
 • عکس پرسنلی جدید تمام رخ با زمینه سفید و با ابعاد 5/3 در 5/4 (مطابق با چارچوب ویزای شینگن)
بدیهی است که اصلی ترین عامل جهت گرفتن پذیرش تحصیلی در دوره دکترا در دانشگاه های ایتالیا (همانند سایر کشورها، به خصوص کشورهای اتحادیه اروپا)، کسب نظر مساعد و موافقت یکی از اساتید دپارتمان مورد نظر به عنوان استاد راهنمای پایان نامه دوره دکترای دانشجویان متقاضی خواهد بود.
شرایط پذیرش تحصیلی پزشکی و داندان پزشکی و داروسازی
وجود بورسیه استانی، شهریه پایین دانشگاه ها، رتبه بسیار بالای دانشگاه های ایتالیا و سایر عوامل، از جمله دلایل مهم ادامه تحصیل در رشته پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در کشور ایتالیا است. تحصیل در رشته های پزشکی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی امکان پذیر است و دانشجویان با توجه به تسلط خود به هر یک از این دو زبان، می توانند تحصیل نمایند. از دیگر شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا گذراندن 12 سال تحصیلی می باشد. علاوه بر این، عدم وجود محدودیت سنی، از مهمترین مزیت های تحصیل پزشکی در این کشور می باشد. ملاک سنجش متقاضیان، تنها نمره کسب شده در آزمون می باشد و به معدل و رزومه تحصیلی آنها بستگی ندارد. متقاضیان به طور حتم می بایست در آزمون IMAT و یا آلفا تست (آزمون پذیرش پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی به زبان ایتالیایی) شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند، در ادامه توضیحات لازم در رابطه با آزمون آورده شده است.
هزینه تحصیل
به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا به طرز قابل توجهی پایین است، که علت آن وجود یارانه ای است که از سوی دولت این کشور، به بخش آموزش تخصیص داده شده است. یک مزیت مهم در زمینه شهریه دانشگاه ها یکسان بودن شهریه دانشگاه ها، برای دانشجویان ایتالیایی و دانشجویان خارجی است. مزیت دیگر آنکه دانشجویان می توانند بر اساس میزان درآمد خانواده شان شهریه کمتری را بپردازند. هزینه سالیانه تحصیل در مقاطع و دانشگاه ها و شهرهای مختلف ایتالیا متغیر می باشد، اما میانگین شهریه سالیانه از 600 تا حداکثر 5000 یورو در سال است. توجه به این نکته ضروریست که به طور میانگین شهریه پرداختی سالیانه دانشجویان کمتر از 2000 یورو است و صرفا شهریه های پرداختی سالیانه برای رشته هایی نظیر MBA و مشابه آن، ممکن است به 5000 یورو در سال برسد.
هزینه زندگی
هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در شهرهای بزرگ بین 650 تا 1500 یورو است. البته عموم دانشجویان به صورت مشترک آپارتمان را اجاره می کنند. در این حالت هزینه ها از 250 تا 350 یورو در هر ماه و به ازای هر دانشجو، متغیر خواهد بود. خوابگاه های خصوصی دانشجویی نسبت به خوابگاه های دولتی و وابسته به دانشگاه ها، معمولا دارای هزینه بیشتری هستند. دانشجویان معمولا در اتاق های تک یا دو تخته آپارتمانی با سرویس های جانبی مشترک یا مستقل، اقامت خواهند داشت. میانگین هزینه برای اقامت در اتاق دو تخته بین 250 تا 350 یورو و اتاق های تک نفره از 350 تا 500 یورو در ماه متغیر می باشند.
رفت و آمد در شهرهای ایتالیا به طور عمده به وسیله وسایل نقلیۀ عمومی انجام می گیرد و هزینه آن برای دانشجویان، پس از دریافت کارت دانشجویی، در مواردی تا یک سوم هزینه معمول آن، خواهد شد. هزینه رفت و آمد برای افراد غیر دانشجو، از 30 تا 45 یورو در ماه می باشد. در ضمن امکان گرفتن تخفیف 40 درصدی این هزینه نیز برای دانشجویان زیر 25 سال نیز وجود دارد. در نظر گرفتن ماهانه بین 150 الی 200 یورو برای پرداخت هزینه های مربوط به مواد غذایی، کفایت خواهد نمود.
بورسیه تحصیلی ایتالیا به دو گونه زیر تقسیم بندی می شوند:
 1. بورسیه های دانشگاهی: این نوع بورس بر اساس رزومه علمی فرد، دانش شخص متقاضی، معدل کسب شده و مقاله های چاپ شده وی به او تعلق می گیرد. این نوع بورسه معمولا مختص مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد و به مقطع لیسانس تعلق نمی گیرد. مبلغ این بورس در مقطع دکترا حدودا 1200 یورو در ماه می باشد. شانس دریافت این بورسیه در مقطع دکترا به مراتب بالاتر از مقطع کارشناسی ارشد است. در مقطع کارشناسی ارشد، بورس ها براساس بودجه دانشگاه ها به سه سطح تقسیم بندی می شوند: بورسیه های 12000 یورویی همراه با هزینه شهریه دانشگاه که می توان مقداری از آن را نیز پس انداز کرد، بورسیه دوم 5500 یوریی به علاوه هزینه شهریه دانشگاه و بورسیه ای که فقط شهریه دانشگاه را کامل پوشش می دهد. این شرایط برای دانشگاه های میلان، تورین و ونیز تقریبا یکسان می باشد.
 2. بورسیه های استانی: بورس های استانی که با نام بورسیه DSU شناخته می شود، توسط اداره بورسیه هر استان، تقریبا در تمام مقاطع به افراد تعلق می گیرد. این بورسیه شرایط ویژه و نسبتا ساده ای را شامل می شود. در این بورسیه دولتی ایتالیا شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، غذا و پول تو جیبی به فرد تعلق می گیرد. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، این بورسیه دولتی مبلغ 5000 یورو همراه با هزینه شهریه دانشگاه و در مقطع دکترا 8000 یورو به علاوه هزینه شهریه ها می باشد که شما با استفاده از این بورسیه ها به طورکامل هزینه زندگی و تحصیل خود را پوشش می دهید و نهایت هزینه ای که بایستی سالیانه خودتان تهیه کنید، 800 تا 1200 یورو می باشد.
مدارک مربوط بورسیه استانی
 • فیش حقوقی سرپرست
 • اجاره نامه ( اگر سرپرست صاحب خانه باشد ارائه سند ملکی لازم است)
 • اقرارنامه سرپرست
 • شناسنامه سرپرست
مدارک مربوط به ویزا
 • پنج قطعه عکس پشت نویسی شده به زبان لاتین
 • اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات هر دو مقطع، ترجمه شده به زبان ایتالیایی و به همراه مهر تایید وزارت امور خارجه و دادگستری
 • اصل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد، به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی، با مهر تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری (برای متقاضیان مقطع دکترا)
 • ترجمۀ شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • مدرک زبان حداقل آیلتس 6 (IELTS 6.0) و یا تافل اینترنتی 78 (TOEFL iBT 78) که البته این امر بستگی به مقطع و رشته پذیرفته شده، متفاوت خواهد بود
 • یک نسخه کپی از کلیه مدارک ترجمه شده به زبان ایتالیایی
 • فرم A تکمیل شده با حروف بزرگ
 • اصل گذرنامه
 • نامه پذیرش از دانشگاه در دو نسخه یا برگه ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه
 • فرم روادید (پر شده با حروف بزرگ به همراه یک قطعه عکس)
 • فرم C (برای دانشجویان کارشناسی با آزمون ورودی)
 • فرم D (برای دانشجویان با نامه پذیرش)
 • رزرو بلیط هواپیما یا اصل بلیط هواپیما به مقصد ایتالیا
 • رزرو هتل از اولین روز تاریخ بلیط تا حداقل 10 روز اول اقامت
 • برگه تمکن مالی و گزارش گردش مالی سه ماهه اخیر شخص دانشجو یا یکی از والدین
 • دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت
 • تاییدیه تحصیلی برای مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • شرح دروس گرفته شده دوره کارشناسی (برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بستگی به نوع پذیرش دارد)
 • بیمه مسافرتی (فقط برای دانشجویان با آزمون ورودی)
 • هزینه سفارت به یورو به صورت نقد

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد