پذیرش تحصیلی (اپلای کردن)

پذیرش تحصیلی (اپلای کردن)

پذیرش تحصیلی یا همان اپلای کردن (Apply) به مجموعه اقداماتی گفته می شود که دانشجو برای درخواست تحصیل در یکی از دانشگاه های خارج از کشور انجام می دهد. ما در این مقاله به معرفی بهترین کشورها برای پذیرش تحصیلی، مراحل پذیرش تحصیلی و ذکر نکات مهم در این زمینه می پردازیم.

مراحل پذیرش تحصیلی (اپلای کردن)

1- اولین مرحله در اپلای کردن یا همان گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور توجه به رشته، دانشگاه، شهر و کشور مورد نظر است؛ دانشجو باید با داشتن اطلاعات لازم از هزینه های دانشگاه مدنظر، تاریخ ثبت نام و هزینه های زندگی در آن شهر و با توجه به بودجه ای که دارد، اقدام به هدف گذاری درست و صحیح نماید.

رنکینگ و رتبه بندی جهانی دانشگاه ها نیز در اخذ پذیرش تحصیلی حائض اهمیت می باشد، قطعا دانشگاه ها با رتبه بندی های بالا سختگیرانه تر دانشجو می پذیرند.

در انتخاب پذیرش تحصیلی باید به وضعیت شغلی آن رشته در کشور هدفتان نیز دقت کنید.

2- اگر دارای رزومه و سابقه تحصیلی قوی باشید، می توان گفت که برای اخذ پذیرش تحصیلی (اپلای گردن) برگه برنده دیگری در دستان شماست و کافی است که مدارکی که دارید را ترجمه رسمی کنید.

3- داشتن توصیه نامه (Recommendation) از اساتید و یا مراکز علمی معتبر، پروسه اخذ پذیرش تحصیلی را سرعت می بخشد.

4- دانشجویانی که می خواهند برای پذیرش تحصیلی اقدام نمایند، باید در نظر داشته باشند که داشتن انگیزه نامه (Statement of Purpose) قوی بسیار تاثیرگذار می باشد. شما باید در این نامه انگیزه خود را از تحصیل در رشته، دانشگاه و کشور مقصد توضیح دهید و کمی از آینده خود را در آن شرح دهید.

5- دانشجویان با توجه به مقطع، رزومه تحصیلی و کاری خود می توانند برای دریافت فاند (Fund) یا همان کمک هزینه تحصیلی اقدام کنند. برای دریافت پذیرش تحصیلی باید به این نکته نیز توجه نمود که آیا دانشجو بعد از فارغ التحصیلی قصد اخذ اقامت در همان کشور را دارد یا می خواهد به کشور خود برگردد.

6- به عنوان اولین گام برای اخذ پذیرش تحصیلی شما باید از وب سایت دانشگاه مورد نظر فرم پذیرش تحصیلی را گرفته و با دقت و صحت کامل نمایید. در قبال این کار شما معمولا هزینه ای 100 الی 200 دلار به صورت آنلاین پرداخت می نمایید. سپس با توجه به دانشگاه مورد نظر مدارک لازم را ارسال می کنید.

درصورت موفقیت شما و دریافت ایمیل پذیرش تحصیلی، شما باید برای اخذ ویزا اقدام نمایید.

مراحل پذیرش تحصیلی (اپلای کردن)

نکات مهم در پذیرش تحصیلی (اپلای کردن)

  • 1- دانشجویانی که قصد اخذ پذیرش تحصیلی یا اپلای کردن را دارند، باید از نظر روحی آماده ورود به جامعه ای جدید و پذیرای سلایق گوناگون باشند. به همین دلیل توصیه می شود درباره کشور مقصد مطالعات و کسب اطلاعات لازم صورت پذیرد.
  • 2- پذیرش تحصیلی در دانشگاه های خارج از کشور منوط به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست چرا که در بسیاری از کشورها، دوره ها به زبان های دیگر نیز تدریس می شود و یا برای اخذ پذیرش تحصیلی می توان به صورت مشروط اقدام نمود. با این حال به علت فراوانی و کارآمدی زیاد این زبان، توصیه می شود این دسته از دانشجویان در این زمینه نیز فعالیت نمایند.
  • 3- بسته به مقطعی که دانشجو متقاضی پذیرش تحصیلی است، مدارک و شرایط متفاوت می گردد اما به طور کل آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات (و ترجمه رسمی آن از دارالترجمه) نیاز است.

در نهایت باید گفت پروسه اپلای کردن یا پذیرش تحصیلی گامی بلند و مهم در زندگی افراد است؛ به همین دلیل باید با اندیشه، اطلاعات و صبر زیاد انجام گردد. دقت داشته باشید که متاسفانه افراد سود جو، جاعل و دارای اطلاعات ناکافی و اشتباه در این زمینه فعالیت گسترده ای دارند. برای انتخاب مشاور، وکیل و راهنمای پروسه تحصیلی خود دقت لازم را به خرج دهید.

دفتر حقوقی - مهاجرتی پارس رادین با شماره ثبت 42520 دارای نمایندگی های متعدد از بهترین مدارس، کالج ها و دانشگاه های برتر دنیا به بسیاری از هموطنان‌مان در دهه اخیر در اخذ پذیرش تحصیلی در بهترین دانشگاه ها کمک کرده است. قطعا مسیر های دشوار این چنین آسوده تر طی می شوند.

بهترین کشورها برای پذیرش تحصیلی

گفتیم که مسائل بسیاری در انتخاب کشور و دانشگاه مقصد برای پذیرش تحصیلی دخیل هستند. پیشنهاد ما برای اخذ پذیرش تحصیلی و اپلای کردن کشورهای زیر هستند:

1- پذیرش تحصیلی در آلمان

در ابتدای این لیست باید به آلمان اشاره نمود، کشوری که از لحاظ تحصیلی در سطح بالایی قرار دارد. تمامی دانشجویانی که در آلمان پذیرش تحصیلی دریافت می نمایند، به صورت رایگان دوره درسی خود را به اتمام می رسانند. هزینه پذیرش در این کشور حدودا 60 یورو می باشد.

در ادامه باید افزود که این کشور دارای شهرهای متعدد با ویژگی های منحصر به فرد است. کشوری با آب و هوا مطلوب و 86 میلیون جمعیت که بعد از روسیه بیشترین وسعت را در اروپا داراست. نیازی به گفتن نیست که آلمان دارای اقتصاد و صنعت قوی می باشد. مردم این شهر اغلب غالبا مسیحی می باشند اما یهودی و مسلمان نیز در آلمان به چشم می خورد. هزینه زندگی در این کشور ماهانه 720 الی 850 یورو می باشد.

2- پذیرش تحصیلی در ایسلند

به عنوان کشور بعدی می توان ایسلند را نام برد؛ جزیره ای با کمتر از یک میلیون نفر جمعیت، آب و هوایی خوب و طبیعتی غیرقابل وصف که از سراسر دنیا دانشجو می پذیرد؛ دانشجویانی که تقاضای پذیرش تحصیلی دارند، می توانند در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل نمایند؛ 5 درصد از دانشجویان این دانشگاه ها از دانشجویان بین المللی هستند. این کشور دارای اقتصادی قوی می باشد.

بهترین کشورها برای پذیرش تحصیلی

3- پذیرش تحصیلی در فرانسه

فرانسه از دیگر کشورهایی‌ست که تعداد بالایی از دانشجویان قصد پذیرش تحصیلی به آنجا را دارند؛ ملیت دانشجویان متقاضی پذیرش تحصیلی برای این کشور مهم نبوده و برای تحصیل دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی شهریه دریافت نمی نماید.

4- پذیرش تحصیلی در سوئد

سوئد کشوری‌ست با وسعت بالا و جمعیت 10 میلیونی که با دریافت سالانه چندین هزار دلار از دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا پذیرش تحصیلی دارد؛ لازم به ذکر است دانشجویانی که در مقطع دکتری پذیرش تحصیلی دارند، هزینه ای پرداخت نمی کنند و حتی در مواردی، دریافتی نیز خواهند داشت. دیگر مزایای اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور، قابلیت کار کردن دانشجویان است. این کشور دارای اقتصاد قوی و مهاجران زیادی بوده است.

5- پذیرش تحصیلی در استرالیا

استرالیا کشوری پهناور با 25 میلیون جمعیت و انگلیسی زبان اصلی آن است که با وجود سیستم قوی در آموزش، هزینه بسیار کمی از دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش تحصیلی دریافت می کند (میانگین 725 یورو در هر ترم تحصیلی) این هزینه به نسبت شهریه های دانشگاه های آمریکا بسیار ناچیز است.

6- پذیرش تحصیلی در هند

از دیگر کشور های پرمخاطب برای دانشجویانی که به دنبال پذیرش تحصیلی اند، می توان به هند اشاره نمود؛ برای افرادی که می خواهند فرهنگ های متعددی را از نزدیک لمس کنند، هندوستان کشوری ایده آل می باشد. در این کشور بیش از 100 زبان مختلف تکلم می شود که غالبا در مقاطع دانشگاه هایی از زبان انگلیسی استفاده می شود. هزینه ها در این کشور پایین بوده به شکلی که گران ترین شهریه دانشگاه برای دانشجویانی که پذیرش تحصیلی دریافت نموده اند، 7880 دلار آمریکا در سال است. دانشجویان در این کشور می توانند با حدود 4600 دلار آمریکا به راحتی زندگی کنند.

7- پذیرش تحصیلی در مالزی

برای دانشجویانی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی دارند، بدون شک مالزی یکی از پیشنهادات است؛ چرا که این کشور جزء ارزان ترین کشورهای دنیاست، علی الخصوص در بحث هزینه های زندگی. کوآلالامپور که پایتخت این کشور است، جزء بهترین شهر های دنیا برای دانشجویانی است که پذیرش دریافت می کنند. 3550 دلار آمریکا هزینه ی زندگی سالانه در این شهر است. 4000 دلار آمریکا نیز هزینه شهریه سالانه دانشگاه در این کشور است.

بسیاری از دانشگاه های مالزی با داشتن خوابگاه ها برای پذیرش تحصیلی دانشجویان از سراسر دنیا آماده اند. دین رسمی مالزی اسلام بوده و اکثرا شافعی هستند. مردم مالزی بسیار مهمان نوازند و شامل چند فرهنگ و ملیت می باشد. لازم به ذکر است تعداد توریست این کشور زیاد است که این مسئله نشانگر زیبایی ها و جذابیت های این کشور می باشد.

دفتر مهاجرتی پارس رادین با سابقه ای درخشان و همچنین به نمایندگی از بهترین مدارس خارج از کشور می تواند به راحتی مسیر موفقیت را به شما نشان داده و گام به گام در مسیر اخذ پذیرش تحصیلی شما را راهنمایی و حمایت نماید.

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد