ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی ویزایی است که دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج به دنبال اخذ آن باشند. اخذ ویزای تحصیلی هر چند کار آسانی نیست؛ اما اگر از طریق موسسات قانونی و معتبر کمک بگیرید، غیرممکن هم نیست.

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزا یا همان روادید، سند و مجوزیست رسمی که توسط سفارتخانه، کنسولگری و یا ادارات مربوطه کشور مقصد، برای سفر اتباع بیگانه بدان جا صادر می شود.

ویزای هر کشوری به انواع گوناگونی تقسیم می شود؛ ویزا معمولا در گذرنامه فرد به صورت مهر و یا برچسب اضافه می گردد. افراد با توجه به نوع ویزایی که دریافت نموده اند، از حقوق متفاوتی در کشور مقصد برخوردار می گردند.

بالا بودن سطح کیفیت زندگی و تحصیلی در دیگر کشور ها، داشتن امنیت روانی و آینده ای روشن، شوق تجربه زندگی جدید و رویارویی با فرهنگ های دیگر از عواملیست که افراد را ترغیب می نمایند برای ویزای تحصیلی در دیگر کشورها اقدام کنند.

اخذ ویزای تحصیلی

به طور کلی به دو صورت می توان برای دریافت ویزا اقدام نمود؛ نخست آنکه شخص مستقیما به سفارت مراجعه کرده و فرم های ویزا و درخواست ویزا را تکمیل نماید. راه دیگر انجام مراحل درخواست ویزا از طریق آژانس ها و شرکت های واسطه می باشد؛ بدین شکل که افراد می توانند به شرط حاصل شدن اطمینان لازم و کافی، امور و مراحل پروسه ویزا و مهاجرت خود را به آن ها بسپارند؛ در این حالت غالبا مراحل ثبت نام ویزا به صورت آنلاین صورت می گیرد.

ویزای بیشتر کشور های دنیا را می توان با هر کدام از دو روش بالا (حضوری و آنلاین) اقدام نمود. تعداد کمی از کشورها مثل سنگاپور و امارات هستند که فقط از روش دوم می توان اقدام کرد در حالی که ویزای کشورهایی چون استرالیا، و نیوزلند تنها به صورت آنلاین صورت می گیرد.

اخذ ویزای تحصیلی

پیش از همه باید شرایط اخذ و داشتن ویزای تحصیلی کشورهای گوناگون بررسی گردد؛ چرا که جزئیات کشورها به شکل کلی متفاوت است. به عنوان مثال، شرایط مالی (میزان تمکن مالی و حامی مالی) و شرایط کاری (میزان ساعتی که فرد در طول هفته و دوره تحصیلی اش در کشور مقصد می تواند کار کند) گوناگون است.


عوامل موثر در ویزای تحصیلی

به هر حال اولین مرحله دریافت ویزای تحصیلی، دریافت تاییدیه و پذیرش از یکی از دانشگاه ها و یا موسسات در کشور مقصد است. برای بالا رفتن احتمال ویزای تحصیلی، عوامل متعددی موثر و لازم هستند؛ از جمله:

 • معدل فرد: معدل فردی که درخواست ویزای تحصیلی دارد، باید با سطح علمی موسسه یا دانشگاه موردنظرش همخوانی داشته باشد. به طور قطع آموزشگاه ها و دانشگاه های برتر شرایط ویژه تری (گاهاً آزمون) برای دانشجویان و دانش آموزان قرار می دهند.
 • ملیت فرد
 • کشور مقصد و موسسه علمی موردنظر برای دریافت ویزای تحصیلی
 • مهارت در زبان انگلیسی و یا زبان ملی کشور مقصد
 • داشتن مهارت ها و تجربیات علمی یا هنری

مدارک ویزای تحصیلی

مدارکی که کشورها از متقاضیان ویزای تحصیلی خود درخواست می نمایند، متفاوت است اما به شکل کلی می توان به مدارک زیر اشاره نمود:

 • پاسپورت: گذرنامه اولین الزام برای سفرهای خارجی شما و دریافت ویزا می باشد. نکته ای که لازم است بدانید این است که، برای تحصیل در کشور های مختلف شرایط معمولا متفاوت است. ویزای تحصیلی بعضی از کشور ها تا پایان مدت اعتبار پاسپورت شما، معتبر می باشند. همچنین شما باید در پاسپورت خود، حداقل دو صفحه خالی برای مهر زدن مخصوص ویزا تحصیلی خود داشته باشید.
 • مدارک اثبات کننده دانشجو بودن فرد
 • پذیرش تحصیلی: یک نامه تاییدیه از دانشگاهی که درخواست ادامه تحصیل در آن را داشته اید، باید ضمیمه مدارکتان گردد.
 • گواهی پشتیبانی مالی: که غالبا به دو صورت انجام می شود؛ ارائه گواهی تمکن مالی که ارزشی معادل با میزان درخواست شده از کشور مقصد را دارد؛ و یا ارائه گواهینامه تضمینی توسط یکی از بستگان فرد در کشور مقصد که تمام طول دوره تحصیلی در کشور مقصد را شامل شود.
 • انگیزه نامه: انگیزه و هدف شما برای تحصیل در کشور مورد نظر را شرح می دهد. همچنین این نامه می تواند هدف های بعد از فارغ التحصیلی را نیز توصیف کند.
 • آموزش های زبان: به طور معمول داشتن TOFEL ،IELTS و PTE در اخذ ویزای تحصیلی تاثیر به سزایی خواهد داشت.
 • دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی
 • پشتیبان مالی: حضور پشتیبان مالی، برای افراد بالای ۱۸ الزامی می باشد. پشتیبان مالی باید تمامی هزینه های تحصیل و مخارج زندگی فرد را تامین نماید.
 • رزرو پرواز رفت و برگشت به کشور و در برخی از خرید بلیط به صورت قطعی.
 • در دست داشتن دعوت نامه از شخص یا شرکت در کشور مقصد و یا رزرو هتل برای کل مدت اقامت و در مواردی رزرو قطعی هتل
 • داشتن پوشش بیمه مسافرتی در تمام طول دوره اقامت در کشور مقصد
 • ترجمه مدارک: به طور کلی سفارت خانه ها از شما درخواست می کنند که مدارک فارسی خود را به انگلیسی و یا به زبان رسمی آن کشور ترجمه کنید. در این صورت تمامی مدارک شما باید توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شوند.
مدارک ویزای تحصیلی

این نکته را در نظر داشته باشید که در اکثر موارد فرد می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نموده و اقامت دائم کشور مقصد را گرفته و یا برای کشور دیگری اقدام نماید.

از کشورهایی که در اعطای ویزای کاری سخت گیری خاصی ندارند و در زمره کشور های برتر جهانی می باشند می توان به کشورهای استرالیا، سوئد، کانادا و آلمان اشاره نمود.


ویزای تحصیلی کانادا

در این میان به عنوان مثال به اخذ ویزای تحصیلی کانادا می پردازیم:

این کشور در زمره بهترین کشورها برای مهاجرت و مهاجرت پذیری تحصیلی است و هر ساله دارای تعداد زیادی از متقاضیان ویزای تحصیلی موفق می باشد. این کشور نه تنها دارای کیفیت بالا در سطح زندگی عامه مردم است، بلکه دارای دانشگاه ها، کالج ها و موسسات علمی معتبر می باشد.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا به دو بخش دانش آموزی و دانشجویی تقسیم می گردد و از شرایطی که دانشجویان با داشتن آن ها شانس دریافت ویزای تحصیلی خود را بالا می برند؛ می توان به داشتن سن کمتر از 32 سال، داشتن سابقه کاری، مدرک زبان، سابقه تحصیلی درخشان، تمکن مالی، انجام پروژه های علمی - هنری، شرکت در کارهای عام المنفعه و داشتن پروژه ها و تحقیقات علمی اشاره نمود.

این شرایط برای مقاطع مختلف، متفاوت می باشد و قاعدتا برای سطوح بالا تر اهمیت بیشتری خواهد داشت. هرکدام از این شرایط شانس شما را برای دریافت بورسیه و فاند بالاتر می برد.

شما در حین تحصیل می توانید به کار و حرفه بپردازید و بعد از فارغ التحصیلی نیز اقدام به دریافت اقامت دائم (permanent resident) در کانادا یا در کشور دیگری نمایید.

از دیگر نکات مثبت این اقدام، پیوستن همسر و فرزندان شما در مهاجرت تحصیلی شما به کشور کاناداست؛ شما می توانید با در دست داشتن ویزای تحصیلی کانادا به راحتی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را همراه خود نمایید.

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد