مهاجرت تحصیلی دانشجو

مهاجرت تحصیلی دانشجو

مهاجرت تحصیلی امروزه از بهترین راه های مهاجرت شناخته می شود که دارای طرفداران بسیاری نیز می باشد. مهاجرت تحصیلی دانشجو که به نوعی ادامه مقاله مهاجرت تحصیلی است؛ به موضوع مهاجرت تحصیلی می پردازد.

شما با استفاده از مهاجرت تحصیلی می توانید در بهترین دانشگاه های جهان اقدام به تحصیل نموده و پس از آن تقاضای اقامت دائم کرده و شروع به کار و فعالیت حرفه ای در آن کشور نمایید.

دلایل مهاجرت تحصیلی

رایگان بودن تحصیل در بسیاری از کشورهای برتر جهانی، کیفیت و شاخص های بالای زندگی در کشور های دیگر، سطح آموزشی بالا، وجود پیشرفت در سایر کشور ها، کاهش استرس و ایجاد احساس امنیت و رضایت با مهاجرت در افراد از دلایلی هستند که امروزه بسیاری از مردم، به ویژه جوانان، را در سراسر جهان به انجام انواع مهاجرت ها از جمله مهاجرت تحصیلی، ترغیب می کند.

نکاتی که قبل از مهاجرت تحصیلی باید به آنها توجه کرد

مهاجرت تحصیلی از بزرگترین، موثر ترین و مهم ترین انتخاب هاییست که فرد در زندگی خود انجام می دهد؛ به همین دلیل باید با اطمینان خاطر و در زمان مناسب صورت گیرد. از جمله مواردی که قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی باید در نظر گرفت، مواردیست که از نظر روحی و جنبه روانی بر افراد تاثیر می گذارد.

دانشجویان باید از قبل برای ایجاد ارتباط با فضا و افراد جدید آماده بود و صرفاً تمامی جنبه های مهاجرت را پذیرا باشند؛ چرا که متاسفانه دیده شده برخی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی، گاهاً واقع گرا نبوده و دچار مشکلات و مسائل گوناگون در پروسه مهاجرت تحصیلی خود می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مرجع زیر را حتما بخوانید

در نظر گرفتن مسئولیت های جدید، آگاهی از هزینه های کشور و دانشگاه مقصد، آگاهی از فرهنگ، قوانین و جو کشور مقصد، تغییر در سبک زندگی، داشتن روحیه ای قوی و پر تلاش، علاقه مندی به پذیرش رفتارها، سبک ها و عادات جدید همه و همه از صفاتیست که در پروسه مهاجرت تحصیلی به شخص کمک می کند.

در ابتدای مسیر مهاجرت تحصیلی، باید سعی شود که هدف یا هدف های این اقدام مشخص شده و بنابر آن ها؛ رشته، دانشگاه و کشور مقصد انتخاب شوند. به زبان دیگر؛ بسیار دیده می شود که افرادی تنها به علت ادامه تحصیل دست به مهاجرت تحصیلی می زنند این درحالیست که بسیاری از افراد مهاجرت تحصیل را صرفا پوششی برای مهاجرت دائمی خود قرار می دهند. دسته ای دیگر از افراد به علت حضور در کشوری جدید و کسب تجربیات و اتفاقات تازه در آنجا اقدام به مهاجرت تحصیلی می نمایند. 

دلایل مهاجرت تحصیلی

برای درک بهتر این مسئله باید در گام نخست به نکات زیر توجه نموده و تصمیم خود را در این زمینه ها به طور قطع اخذ نمایید:

 • برای چه مدت زمانی توانایی تحصیل در خارج از کشور را از نظر مالی، عاطفی و دیگر جنبه ها دارا هستید، چرا که انتخاب مقطع تحصیلی مناسب برای مهاجرت شما، نقش اساسی ایفا می کند؛ بدین جهت لازم است شرایط دانشگاه ها، رشته ها، زمان بندی ها، هزینه ها و دیگر موارد به صورت مجزا و دقیق از منابع مورد اطمینان بررسی شود.
 • برخی از رشته ها، دانشگاه ها و کشور ها دارای شرایطی خاص تر یا به زبان دیگر سخت تر می باشند؛ به عنوان مثال برخی از رشته ها در دانشگاه های ویژه دارای آزمون های ورودی هستند.
 • لزوم داشتن دانش زبان خارجی که همواره در پروسه مهاجرت تحصیلی نقش به سزایی ایفا می نماید، باید در بدو کار مشخص شود؛ در برخی از موارد فرد می تواند بدون مدرک یا علم زبان دوم اقدام به مهاجرت نماید؛ این در حالیست که گاها فرد باید زبان محلی کشور مقصد را در سطحی قابل قبول ارائه دهد. همچنین در اکثر مواقع دانشجو باید زبان بین المللی انگلیسی را در غالب آزمون های بین المللی آیلتس و تافل تسلیم نماید.
 • اجازه کار و فعالیت قانونی حین تحصیل در کشور های مختلف، متفاوت بوده؛ به همین دلیل فرد باید از آن ها آگاهی داشته باشد.
 • رتبه بندی دانشگاه مقصد نیز دارای اهمیت زیادی می باشد. به طور کلی می توان گفت هدف شما برای زمان بعد از فارغ التحصیلی حائض اهمیت بالاییست؛ تمایل فرد برای شروع به کار و فعالیت در کشور خود یا کشور مقصد باید در پروسه مهاجرت تحصیلی همواره مورد توجه قرار گیرد.

در این میان کشور هایی که دارای رشد جمعیت منفی هستند از جمله آلمان، با پذیرش دانشجویان از سراسر جهان و ایجاد شرایط و زمینه مناسب کاری، پذیرای دانشجویان بین المللی هستند. آلمان که سال های زیادیست مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می باشد؛ دارای شرایط مساعد زیادی برای مهاجران تحصیلی می باشد که در میان آن ها می توان به؛ اقتصاد قوی این کشور، رایگان بودن تحصیل در آن، اجازه کار در حین تحصیل و پس از آن اشاره نمود.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی

مدارکی که غالبا دانشگاه ها از دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی درخواست می کنند، شامل موارد ذیل می باشد:

 • انگیزه نامه Statement of Purpose (SOP)

 • پروپوزال تحقیقاتی

 • فرم پذیرش تحصیلی (اپلای)

 • توصیه نامه (Recommendation letter)

 • مدرک زبان

 • رزومه و CV

 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی


انگیزه نامه Statement of Purpose (SOP)

گاهاً به آن cover letter نیز گفته می شود؛ بر خلاف سوابق تحصیلی فرد که حاکی از گذشته اوست، در رابطه با آینده شخص سخن می کند. در این نامه قرار است آتیه شما تصویر سازی گردد و سعی شود شایستگی های شما به طور کامل و واضح بیان گردند. آینده شما و اهداف شما باید در انگیزه نامه هرچه بهتر و بیشتر به تصویر کشیده شوند.

سوالاتی که باید غالبا در این نامه پاسخ داده شوند سوالاتی هستند از قبیل:

 • قصد شما برای مهاجرت / انتخاب کشور مقصد / دانشگاه مقصد
 • تصمیم و برنامیتان برای بعد از فارغ التحصیلی
 • توانایی ها و تفریحات شما

این نامه که باید به زبان ساده، روان و شیوا نوشته شود در عین حال باید صادقانه و دور از اغراق بیان گردد. انگیزه نامه که به زبان انگلیسی نوشته می شود، باید عاری از هرگونه اشتباه نوشتاری و دستوری باشد.

توصیه نامه (Recommendation letter)

به نامه ای اطلاق می گردد که استاد، رئیس یا شخص مهمی درباره شما بنویسد و از زبان خود، شما را به افراد دیگر یا به سایر ارگان ها معرفی می نماید. در این نامه سعی می شود از نقاط برجسته و برتر شما صحبت شده و شانس دریافت پذیرش تحصیلی را برای افراد به میزان زیادی ارتقا می دهد.

بورسیه تحصیلی (scholarship)

بورسیه تحصیلی را می توان معامله ای دو سر برد نامید؛ چرا که دانشگاه یا استاد، دانشجویان مستعد و با استعداد را در راستای اهداف آموزشی خود به کار می گیرند و دانشجو نیز هزینه های خود را از این راه به دست آورده و می تواند با دغدغه های بسیار کمتری در حوزه علمی ادامه به کار و تحصیل دهد.

غالباً برای اخذ و دریافت بورسیه تحصیلی یا همان Scholarship، دانشجو باید دارای زمینه و شرایط تحصیلی مساعد باشد؛ لازم به ذکر است که نوع بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف، متفاوت می باشد.

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد