بورسیه تحصیلی رایگان

بورسیه تحصیلی رایگان

بورسیه تحصیلی یا بورس تحصیلی با توجه به بالا رفتن قیمت دلار و یورو به یکی از موضوعات اساسی برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج بدل شده است. سخت تر شدن حمایت مالی برای ادامه تحصیل از داخل کشور، باعث شده تا ما این مقاله را برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی رایگان بنویسیم.

به طور کلی پولی كه برای هزينه تحصيل و تحقیقات در كشورهای خارجی از سمت مراکز مختلفی همچون دانشگاه ها، مراکز علمی و... در اختيار دانشجويان نخبه و با استعداد قرار می گيرد و همچنین دانشجويان در قبال آن تعهد خدمتی به آن كشور نخواهند داد؛ بورسیه تحصیلی نام دارد.

معمولا بورسیه تحصیلی و نیز تحصیل به همراه فاند به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می گردد که بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی انتخابی، نوع بورسیه تحصیلی و نیز تحصیل به همراه فاند متفاوت خواهد بود.

تحصیل رایگان در خارج کشور

برای تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان دو روش وجود دارد که یکی به صورت گرفتن فاند و فول فاند است و دیگری تحصیل در کشورهایی هست که در آن هزینه دانشگاه ها صفر می باشد.

 فاند و فول فاند به آن مبلغی گفته می شود که بابت تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و پسادکتری به دانشجویان داده می شود. در واقع تحصیل در این مقاطع در برخی از کشور ها به عنوان یک شغل محسوب شده و نه تنها هزینه ای بابت شهریه دانشگاه از آن ها دریافت نمی شود بلکه مبلغی نیز به آن ها پرداخت می شود.

انواع روش های تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در خارج از کشور

1- در ازای انجام کارهای دانشگاهی حقوق ماهیانه یا سالیانه به فرد تعلق می گیرد.

معمولا این نوع از فاند به دانشجویان مقاطع دکترا و بالاتر پرداخت می شود. دانشجویان در قالب قراردادهای ۱ ساله در قبال کاری که تحت نظر استاد خود برای مجموعه دانشگاهی و یا تحقیقاتی انجام می دهند، حقوق دریافت می کنند. در واقع این دانشجویان همانند یک فرد شاغل در دانشگاه بوده و مثل سایر مسئولین دانشگاه، حقوق ماهانه دریافت می کنند.

دستیار پژوهشی یا RA(Reserch assistant) و دستیار آموزشی یا TA(teaching assistant) دو عنوان شغلی است که می توان برای دریافت این حقوق آن ها را کسب کنید.

کمک هزینه ‌های تحصیلی که یا بدون بازپرداخت هستند و یا بازپرداخت بلندمدت دارند. کمک هزینه هایی که دانشجویان در قبال آن ها کار نمی کنند، در شکل های متنوعی به دانشجویان ارائه می شود. کمک ها یا به شکل اعطای وام هایی با بازپرداخت کوتاه مدت و یا بلندمدت است و یا حتی به صورت کمک هزینه‌ های مالی بلاعوض به دانشجویان اعطا می شود.

2- کمک هزینه‌ های تحصیلی مربوط به دانشجویانی که مهارت‌ ها یا توانایی های خاصی دارند.

این کمک ها انواع متفاوتی دارند که عبارتند از:

 • شهریه (Tuition)
 • وام (Loan)

کمک هزینه‌ های تحصیلی:

 • Award
 • Fellowship
 • Waiver
 • Scholarship
 • Grant

کمک هزینه های شایستگی:

 • Merit-Based Scholarship
 • Financial Need
کمک هزینه‌ تحصیلی

3- کمک هزینه ‌های تحصیلی مخصوص بانوان

این نوع از کمک هزینه ها مختص بانوان بوده و تنها به جهت تشویق آن ها به ادامه تحصیل به آن ها تعلق می گیرد. همچنین افرادی که دچار معلولیت هایی هستند و یا به بیماری های خاصی مبتلا هستند نیز می توانند این نوع از بورسیه تحصیلی را دریافت نمایند.

4- روش ‌های دیگر برای تامین هزینه تحصیل

از دیگر روش های کسب درآمد، کارورزی یا Internship بوده که دانشجویان می توانند با پیدا کردن کاری حداکثر ۲۰ ساعت در هفته که با رشته تحصیلی دانشجو مرتبط باشد، هزینه های تحصیل خود را تامین نمایند.

کمک هزینه‌ های تحصیلی مربوط به دانشجویانی که مهارت‌ ها یا توانایی های خاصی دارند؛ نوع دیگری از بورسیه تحصیلی با نام Professionals وجود دارد که به افرادی با توانایی ها یا مهارت ها و ویژگی های خاص تعلق می گیرد. به عنوان مثال ورزشکاران با افتخارات بین الملی می توانند از این نوع از بورسیه تحصیلی استفاده نمایند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

  • مدرک زبان: ارائه مدرک زبان با نمره قابل قبول برای هر دانشگاه اولین قدم برای دریافت بورسیه تحصیلی می باشد.
  • مقاله و کار تحقیقاتی: مقالاتی که در ژورنال های معتبر و ایمپکت ۳ به بالا چاپ شده اند و یا چاپ کتاب و کار های آزمایشگاهی نیز می تواند در دریافت بورسیه تحصیلی بسیار موثر باشد.
  • دانشگاه مبدأ: اعتبار دانشگاه مبدا برای دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع ارشد و دکترا دارند نیز اهمیت به سزایی دارد.
  • توصیه ‌نامه: چنانچه از استاد و یا مرجع علمی معتبری توصیه نامه دریافت کرده اید نیز می تواند شانس شما را در دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه مورد نظرتان بالا ببرد.
  • ثبت اختراع: ایده های نو و ثبت اختراع می تواند شما را در دریافت فاند تحصیلی و قبولی در دانشگاه مورد نظر خود کمک کند.
  • ارتباط با استاد: چنانچه با استادی یک کار تحقیقاتی انجام داده اید و ایشان در دانشگاه مقصد شما را به دانشگاه معرفی نماید نیز می تواند پوئن مثبتی برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه مورد نظر باشد.
  • سن: برخی از دانشگاه ها شرایط سنی خاصی را برای ارائه ی بورسیه تحصیلی تعیین می کنند.
  • معدل: معدل بالا نیز در اعطای بورسیه تحصیلی برای برخی از دانشگاه ها اهمیت به سزایی دارد.

از آن جایی که دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل با فاند انواع و جزئیات مختلفی دارد بایستی ابتدا به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و اطلاعات دقیق مربوط به قسمت Fund دانشگاه مقصد را مطالعه نمایید.

همچنین توجه کنید دانشجویانی که دوره کارشناسی ارشد خود را گذرانده اند و تصمیم دارند که برای افزایش شانس قبولی در مقطع دکترای یک دانشگاه مطرح ابتدا به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مقصد بپردازند نیز بهتر است برای دانشگاه هایی درخواست ارسال نمایند که تنها دوره فوق لیسانس ارائه می نمایند. چرا که هنگامی که دانشگاهی تمام بودجه خود را صرف دانشجویان دوره کارشناسی ارشد می نماید بودجه و فاند بیشتری داشته و هزینه های بیشتری را پرداخت می نماید.

چنانچه تمایل دارید که تحصیلات رایگان در دیگر کشور ها را دریافت نمایید بایستی شرایط لازم و درخواست های دانشگاه مورد نظر را فراهم کرده تا بتوانید از آن بورسیه تحصیلی بگیرید.

پس از آنکه شرایط پذیرش را به دست آوردید با جمع آوری مدارک لازم می توانید برای دریافت ویزای دانشجویی جهت تحصیل رایگان اقدام نمایید.

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد